...
Gündem

Bayram planı yapanlar dikkat! Meteoroloji'den 10 ile sarı kodlu uyarı

                      Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 günlük hava tahminini güncelledi. Son hava raporuna göre sıcaklıkların mevsim normallerinde seyretmesi beklenirken pazar günü yurdun batı kesimlerinde sıcaklıkların azalacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ''Yapılan son değerlendirmelere göre 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren Eskişehir ve Bilecik illeri geneli, Bursa'nın güneydoğu kesimleri (Yenişehir, İnegöl, Keles, Kestel) ile Kütahya çevrelerinde (Kütahya, Aslanapa, Tavşanlı, Altıntaş, Domaniç) yerel olmak üzere kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiğinden meydana gelebilecek yıldırım, sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır'' ifadelerine yer verildi. Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Düzce'de kuvvetli yağış beklendiğini belirterek vatandaşların tedbirli olmasını istedi. Sarı kodlu uyarı hava durumunun potansiyel tehlike arz ettiği durumlar için kullanılıyor. Bu durumlarda meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır. Arife günü ile bayramın birinci ve ikinci günlerinin aralıklı gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. 9 Temmuz'da İstanbul'da hava gök gürültülü sağanak yağışlı ve 31 derece, Ankara'da gök gürültülü sağanak yağışlı ve 31 derece, İzmir'de parçalı bulutlu 31 derece olacağı tahmin ediliyor. Marmara, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu nun kuzeyi ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz in kıyı kesimlerinin yerel gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 

“BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜ HAVA DURUMU”

               Kurban Bayramı'nın ikinci gününde de yurdun batı ve kuzey kesimlerinde yağışlar bekleniyor. 11 Temmuz'da hava sıcaklığı İstanbul parçalı bulutlu 30 derece, Ankara parçalı bulutlu 29 derece, İzmir az bulutlu 33 derece olacak. Sağanak yağışlar İstanbul ve Ankara'da 10 Temmuz'da devam edecek. Marmara, İç Ege, Göller Yöresi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz in iç kesimleri ile Doğu Anadolu nun kuzeydoğusunun yerel gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların, Batı Karadeniz ile Eskişehir ve Ankara çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. 

“BAYRAMIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ HAVA DURUMU”

               Bayramın üçüncü günü İstanbul'da havanın parçalı bulutlu olması bekleniyor. 11 Temmuz günü sağanak yağışlar yurdun batı kesimlerinden kuzey kesimlerine doğru ilerleyecek. Bayramın son günü İstanbul da hava parçalı bulutlu 30 derece, Ankara da parçalı bulutlu 31 derece, İzmir de ise parçalı bulutlu 33 derece olacak. Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde, İzmir in kuzey ve doğu kesimlerinin öğleden sonra ve akşam saatlerinde aralıklı gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara nın doğusu, İç Anadolu nun kuzeyi ile Batı Karadeniz de yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. 

“BAYRAMIN DÖRDÜNCÜ GÜNÜ HAVA DURUMU ”

              Bayramın son gününde ise sıcaklıkların yükselmesi yurdun büyük kesiminde güneşli havaların görülmesi bekleniyor. 12 Temmuz günü Bolu, Karabük ve Kastamonu'da sağanak yağışlar görülebilir. 11 Temmuz da hava sıcaklığı İstanbul parçalı bulutlu 30 derece, Ankara parçalı bulutlu 29 derece, İzmir az bulutlu 33 derece olacak. Yağışların Karadeniz Bölgesi'nin geneli ile sınırlı kalacağı tahmin ediliyor. Diğer yerlerde havanın parçalı ve az bulutlu geçmesi bekleniyor. Kurban Bayramı'ndan sonra yağışlı ve serin havanın Karadeniz Bölgesi genelinde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Ankara: Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde, İzmir in kuzey ve doğu kesimlerinin öğleden sonra ve akşam saatlerinde aralıklı gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bayramın dördüncü gününden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Günün en yüksek sıcaklıklarının 27 ile 32 derece arasında seyretmesi bekleniyor. İstanbul: Bayramın ilk üç günü il genelinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların, bayramın ikinci günü yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Birinci ve ikinci günlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklenen yağışların, bayramın üçüncü gününden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Günün en yüksek sıcaklıklarının 30 ile 33 derece arasında seyretmesi bekleniyor. İzmir: İl merkezinde bir hafta süresince yağış beklenmiyor. Karadeniz'in kıyı kesimlerinin gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Günün en yüksek sıcaklıklarının 30 ile 32 derece arasında seyretmesi bekleniyor.

İlgili Haberler