18.28
18.25
20.93

...
Gündem

Lokanta ve kafelerin akıbeti Çarşamba günü belli olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının çarşamba günü Beştepe’de yapılması planlanıyor. Çarşamba günü AKP Ankara İl Kongresi ne bizzat katılması planlanan Erdoğan’ın aynı gün kabineye başkanlık etmesi’de bekleniyor. Beştepe deki toplantının en önemli gündem maddesi koronavirüsle mücadele çalışmaları ve alınan tedbirler olacak.
 

MUTASYON VE AŞI ÇALIŞMALARI


Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberi ne göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kabineye brifing vereceği toplantıda okulların da kontrollü şekilde açılmasına bağlı olarak önümüzdeki zamanda atılacak adımlar, son koronavirüs tablosu, mutant virüsle alakalı gelişmeler, kısıtlamaların etkisi ve ikinci doz aşılama çalışmaları ele alınacak. Toplantıda vaka sayılarına bağlı olarak bölgesel olarak bazı kısıtlamaların esnetilebileceği belirtiliyor. Buna bağlı olarak dört gözle işyerlerinin açılmasını bekleyen lokanta ve kafelerin gibi işyerlerinin de durumu toplantıda öncelikli olarak konuşulacak. Mart ayından itibaren riskin azaldığı, vaka sayısının düştüğü yerlerdeki lokanta ve kafelerin mesafeli, tedbirli, kısıtlı şahıs sayısı ve HES kodu kontrolüyle açılabilmesine dönük Bilim Kurulu'nun tavsiyelerinin değerlendirilmesi bekleniyor.
 

KISITLAMA SAATLERİ DARALTILABİLİR


Hafta içi kısıtlamalarında saatlerin daraltılabileceği, il bazında hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında mart ayından itibaren denetimli/kontrollü esnetmeye gidilebileceği de belirtiliyor. Ancak vaka sayılarının yüksek olduğu ve istenilen düşüşün sağlanamadığı özellikle büyük şehirlerdeki kısıtlamalara salgının seyrine göre karar verilmesi bekleniyor.

İlgili Haberler