18.28
18.25
20.93

...

Ne Yenir Ne İçilir?

 

 • Tokat Kebabı; Kuzu eti, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve pidenin muhteşem buluşmasıdır. Diğer kebap türlerinden onu ayıran en belirgin özelliği, kendine özel fırınlarda dikey olarak şişlerde, en üste kuyruk yağı gelecek şekilde pişmesi böylece kuyruk yağı en üstten en alta kadar, şişteki tüm malzemeye ulaşabiliyor.
 • Bakla Sarması; Tokat yaprağının içerisine kıyma, bulgur veya pirince ek olarak bakla konulup öyle sarılır. Ayrıca görünümü mantı gibi, top şeklinde olacak şekilde sarılır. Tokat’ta her yerde bulunabilen bir lezzet değildir. Bu özel yemek restoranlara önceden sipariş verilerek yaptırılır.
 • Pehlili Pilav; Nohutlu pilava et parçasının konulduğu bir yemektir. Tokatlılar nohutlu pilavın üzerine konulan et parçasına pehli derler. Bu yüzden bu yemek pehlili pilav adını almıştır. Pehli denilen et parçası ise yoğurtla terbi edilip, dinlendirilip, yaşlandıktan sonra yemeğe karıştırılır.
 • Bat; Sadece Tokat yöresinde görebileceğiniz farklı bir lezzet olan bat yemeğinin yeniliş tarzı da diğer yemeklerden farklıdır. İçerisinde ince bulgur, yeşil mercimek, yeşil soğan, dereotu, domates salçası ve ceviz bulunuyor. Tokat yaprağını elinize alıp yemeğin üzerine kapatıp parmaklarınızla yaprağın içini doldurarak yani içine “batırarak” yiyorsunuz.
 • Keşkek; Yarma buğday ve etin beraber uzun süre pişmesi ile elde edilen bir lezzettir. Anadolu’da birçok şehirde yapılmasına rağmen Tokat yöresinde de oldukça güzel yapılan bir yemektir. Tokatlıların genellikle evlerine misafir geleceği zaman yaptığı bir ev lezzeti olduğu için; her restoranda sıklıkla karşılaşılan bir yemek değildir. Fakat restoranlara önceden sipariş verilerek yaptırılabilir.
 • Yoğurtmaç; Tokat'ın Turhal ilçesinde karşımıza çıkan bir lezzettir. Çörek olarak da ekmek olarak da tüketilmektedir. Her ne kadar ismi yoğurtlu bir besinmiş izlenimi verse de yoğurt dökülerek yapılan bir yiyecek değildir. Hamur yoğrulduğu ve katlandığı için; bu kelimelerin birleşiminden yola çıkılarak bu isim verilmiştir. Haşhaşlı, cevizli ve fındıklı yapılmaktadır.
 • Tokat Yağlısı; Tokat'taki fırıncılar sabahın erken saatlerinde mutlaka sıcak Tokat yağlısı çıkartırlar ve öğlen saatlerine kalmadan tükenir. Bol tereyağı ile yapıldığı için fazlasıyla yağlı bir hamur işidir. Adını da buradan almıştır.
 • MADIMAK

Tokat'ın yöresel yemeklerinden olan madımak yöre halkı için oldukça önemlidir. Madımak sadece yemek kültürü içinde değil halkın bütün yaşantısında yer etmiştir. Manilere, bilmecelere konu olmuştur. Madımak zamanı madımak toplanması kadınlar için sosyalleşmenin yollarından biridir. Çünkü madımak toplamaya yalnız gidilmez, topluca gidildiğinden kadınlar arasında dayanışma ve arkadaşlık bağları güçlenmiş olur.

 • Tokat Pağacı

İçine Tokat cevizi konarak sert hamurdan fırında kızartılarak ekmekten biraz daha sert olarak yapılır. Damak Zevkine göre ister üzerine bal, ister yağ sürerek yenir. Tokat köylerinde bunlar kahvaltıların vazgeçilmezdir.

 • Tokat Bağ Yaprağı

Erbaa yaprağı olarak da bilinen Tokat Yaprağının en önemli özelliği tüysüz ve ince olmasıdır. Dünyanın en kaliteli sarma yapraklarından olan bu asma yaprağının, neredeyse tamamını narince üzüm bağlarından elde edilmektedir.

 • Tokat Çökeliklisi

Odun kömüründe yanan saç üzerinde yapılan ve arasına Tokat çökeliklisi diye adlandırılan peynir çeşidi konan gözlemeler çayların vazgeçilmez ikilisidir.

 • Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği

Niksar cevizi ülke genelinde ün yapmış ve yüksek vitamin içerir. Niksar cevizinden yapılan özel Tokat çörekleri, Tokat ve ilçelerinde özel olarak yapılır. Genellikle çay ile yenir. 

İlgili Haberler