Tokat'da gezilecek yerler

Tokat'da gezilecek yerler

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Tokat, gezilecek yerler arasında çok sayıda tarihi yapı bulundurmaktadır. Şehir merkezinde yoğun olarak bulunan tarihi yapıların birbirine yakın konumda yer alması tek bir günde bu yapıların tamamını gezme imkanı sunmaktadır.

Doğal güzellikler açısından da oldukça zengin olan şehirde, yaylalar özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ziyaret alırken, buralarda doğa sporlarına ve kamp yapmaya elverişli alanlar da bulunmaktadır. Tarihi yapıların ve doğal güzelliklerin yanı sıra şehirde yer alan mağara, antik kent ve müzeler, ziyaret edilebilmektedir.

TOKAT'TA GEZİLECEK YERLER

• Sulusokak Çarşısı
Tokat'ın en eski yerleşim birimi olan Sulusokak, tarihi açıdan oldukça zengin bir bölgedir. Günümüze kadar Tokat'ta kurulmuş tüm medeniyetlerin izlerini taşıyan bölgenin başlıca tarihi yapıları, Ulu Camii, Ali Paşa Camii, Sık Dişini Helası, Takyeciler Camii, Tokat Müzesi, Sultan Hamamı ve Ali Paşa Hamamı'dır.

• Deveci Hanı
Takyeciler Camii'nin güneyinde olan Deveci Hanı terk edilmiş, harap bir haldeyken şu an devlet konservatuvarı olarak kullanılıyor. Moloz taş, kesme taş ve tuğla ile inşa edilen han iki katlıdır.

• Komana Antik Kenti
Tokat merkeze oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Tokat'ın Gümenek Mevkii'nde yer alan tepe üzerinde antik şehir inşa edilmiştir. Şehrin kurulduğu yer verimli bir araziye sahip geniş bir alanı kapsamaktadır. Kentin kurulması ve ekonomik yapısının temelinde bu verimli arazilerin ve akarsuya yakınlığının önemli rolü olduğu düşünülmektedir.

• Yazmacılar Hanı
Yazmacılığın Tokat için özel bir yer bulunmaktadır. Asıl adı Gazioğlu Hanıdır diğer bir taraftan halk arasında uzun yıllardır yazmacılık yapıldığı için bu isimle anılmaktadır.

• Tokat Kalesi
Roma Dönemi'nde güvenlik sebebiyle inşa edilen kale yaklaşık beş yüz yıl Bizans hakimiyetinde kalmıştır. Danişmentliler döneminde fethedilen kale sıkça el değiştirmiştir. Dik kayalıklar üzerinde bulunan kale Osmanlı Devleti döneminde hapishane görevi görmüştür. Kaleden orman manzarası oldukça büyüleyicidir.

• Niksar Kalesi
Niksar Kalesi, Pontus Krallığı döneminde inşa edilmiş olup yedinci ve dokuzuncu yüzyıllarda saldırılara karşı onarılan Niksar Kalesi'nde iki hamam, kilise, iki mescit ve hapishaneye ait kalıntıları bulunmaktadır.

• Yeşilırmak Köprüsü
Yeşilırmak Köprüsü, beş kemerli yüz elli bir metre uzunluğunda ve yedi metre genişliğindedir ve günümüzde halen ayakta kalan eserler arasındadır.

• Tokat Saat Kulesi
Tokat Saat Kulesi, Sultan Abdulhamit'in tahta çıkışının yirmi beşinci seneyi devriyesi sebebiyle yaptırılmıştır.

• Ballıca Mağarası
Şehrin gezilecek noktaları arasında ilk sırada Ballıca Mağarası bulunmaktadır. Mağara içinde 10 metreyi aşan sütunlar, travertenler, büyük kolonlar ve çok fazla sayıda yarasa bulunmaktadır. Bu mağara, dünyanın en görkemli mağaralarından biri olma özelliğine sahiptir ve dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilmektedir.

• Çamiçi Yaylası
Deniz seviyesinde 1350 metre yüksekliktedir. Yayla ağaçlarla kaplıdır ve hem manzarası hem de bol oksijeni ile tercih edilmektedir. Kamp, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için tercih edilmesinin yanı sıra ahşap yayla evleriyle de dikkat çekmektedir.

• Sulusaray Sebastopolis Antik Kenti
2 bin yıl önce Karadeniz'in en büyü k kenti olduğu düşünülen Sulusaray Antik Kenti'nin bir diğer adı da Sebastopolis'tir. Tokat'ın zengin tarihine tanıklık eden Sulusaray Antik Kenti, sahip olduğu zengin kalıntıları ile dikkat çekmektedir. Şehir merkezine 69 kilometre uzaklıkta olan antik kent, Sulusaray ilçe sınırlar içerisinde yer almaktadır.

• Kaz Gölü
Sazlıklarla kaplı olan Kaz Gölü, birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede yaşayan başlıca kuş türleri, ak leylekler, saksağanlar, karatavuklar, küçük batağanlar, akkuyruklar ve angutlardır. Göl içerisinde sandal turları yapılmaktadır, bu sandal turları aynı zamanda kuşları izlemeye de olanak sunmaktadır.

• Tokat Atatürk Evi
1924 yılında Atatürk'ün, eşi Latife Hanım ile konakladığı ev günümüzde ziyaret edilebilmektedir. Bu ev esasında dönemin Tokat Milletvekili Mustafa Vasfi Süsoy'a aittir. Atatürk bu evde, sadece bir kez değil defalarca konaklamıştır.

• Zile Kalesi
Zile Ovası'na karşı inşa edilmiş olan Zile Kalesi, tarihi öneminin yanı sıra manzarasıyla da dikkat çeken yapılar arasında yer almaktadır. Yapının kitabeleri günümüze kadar ulaşmış, bunun sayesinde hakkında geniş bilgi elde edilmiştir. Bu kaleyi diğer kalelerden özel kılan ise, tarihte Sezar'ın Zile'ye gelip "Veni vidi vici" (geldim, gördüm, yendim) dediği yer olmasıdır.

• Taşhan Çarşısı
Bakır atölyeleri ve taş baskı atölyeleri ile dikkat çeken hanın esnafı da oldukça misafirperverdir. Bu handa gezip daha sonra bir kahve molası verebilir, meşhur Tokat yazmalarından satın alabilirsiniz.

• Mahperi Hatun Kervansarayı,
Giriş kapısı ile dikkat çeken Mahperi Hatun Kervansaray, dikdörtgen yapıya sahiptir. Her ne kadar dış duvarları günümüze kadar iyi bir şekilde gelmiş olsa da, iç bölümünün çoğu kısmı zarar görmüştür.

• Tokat Müzesi
Tarihi bir yapı olan Tokat Bedesteni, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Karma müzeler kategorisinde yer alan Tokat Müzesi'nde arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Müze içerisinde 36253 eser bulunmaktadır.

• Almus Baraj Gölü
Almus Baraj Gölü, şehrin hem yerel halk hem de turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Doğal güzellikleri ziyaretçilerine piknik ve su sporları yapma imkanı sunmaktadır.

• Tokat Mevlevihanesi
17. yüzyılda Sülün Muslu Paşa tarafından inşa ettirilen Tokat Mevlevihanesi, şehir merkezinde yer almaktadır. 3000 metrekarelik alana inşa edilmiş olan Mevlevihane, mimari açıdan oldukça gösterişlidir.

• Akbelen Yaylası
Akbelen Yaylası, şehrin en çok ziyaret alan yaylalarından biridir. Turizm bölgesi olan yaylada hem doğa gezileri yapılmaktadır hem de bölge tarihi yapılar açısından oldukça zengindir.

• Sulusaray Kaplıcaları

• Kaplıca suyunun nevralji, romatizma ve cilt hastalıkları üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Tarihi Nicepolis Harabeleri arasında yer alan kaplıca bölgesi, 20 adet moteli, 2 adet oteli ve lüks villaları ile hizmet vermektedir.

• Tokat Kültür Evi
Sulusokak'ta yer alan tarihi konak, günümüzde kültür evine dönüştürülmüş ve ziyarete açılmıştır. Barok tarzda inşa edilmiş olan bu tarihi konak, Osmanlı sivil mimarisini yansıtan örnekler arasında yer almaktadır.

• Latifoğlu Konağı Müze Ev
Müzenin içerisinde cansız mankenlerle, günlük konak yaşamı, misafir kabulü ve kına gecesi gibi anlar canlandırılmaktadır. Kalem işi ve ahşap işçilikleri dikkat çekmektedir.