...
Politika

Türkiye, hava sahasını Rusya ya kapattı: İşte nedeni...

Uruguay'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Ankara'nın Moskova ile diyalog mekanizması içerisinde hareket etmeye önem verdiğini söyledi. 

RUSYA YA HAVA SAHASINI KAPATTIK

 Rusya'nın Suriye ye giden sivil uçaklarına hava sahasının kapatıldığını söyleyen Çavuşoğlu, Rusya'nın askeri uçaklarına, hatta sivil Suriye'ye giden uçaklarına hava sahasını kapattık. Üç ay izin veriyorduk. Nisana kadar izinleri vardı. Ben Lavrov'a, Cumhurbaşkanımız da Putin'e söyledik. Daha sonra uçuşlar durdu. Biz hem Montrö hem diğer konularda, süreci diyalog yoluyla yürütüyoruz" dedi. 

Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere değinen Çavuşoğlu görüşmelerin devam ettiğine dikkati çekti: "Geldiğimiz noktada ortada müzakere ettikleri kapsamlı bir metin var. Müzakere ettikleri kapsamlı bir metin var, onun dışında yine bir arka kapı diplomasisi işliyor. Rusya ve Ukrayna arasında Türkiye'nin arabuluculuk faaliyetlerine de değinen Çavuşoğlu, görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi halinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin Türkiye de bir araya gelmesi konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

İlgili Haberler