...
Sağlık

Uzmanlar uyarıyor: Delta Plus’ın yayılmasında aşısızların etkisi var

Delta mutasyonunun ardından Delta Plus da hızla yayılıyor. Belirtileri diğer varyantlarla aynı. Klinik seyri ise ilerleyen günlerde belli olacak. Daha basit tutunabildiği için daha baskın hale gelecektir Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, Delta Plus ta hiç daha şu ana kadar görülmemiş mutasyonlar da var. O yüzden delta plus esasında çok daha önemli bir hal alıyor. 

Daha güçlü bir virüs olduğu için, daha basit çoğalabildiği, daha basit tutunabildiği için daha baskın hale gelecektir dedi. Genç olması hafif geçireceği anlamına gelmediği için o kişiler daha buna duyarlı bir haldeler şu anda toplumda ve daha da ağır seyri ne yazık ki onlarda görüyoruz. Ölümler de arttı yoğun bakıma ihtiyaçları da arttı. 

Dr. Akhan, Delta Plus ile mücadelede yeni aşıların gelebileceğinin sinyalini verdi: Bunların esas olarak antikordan kaçma özelliği zaten Güney Afrika varyantında olan mutasyon burada da var. Daha da artabileceği kuşkusu var. O yüzden de aşıların etkinliğini ve bundan sonraki seyrini de çok yakından takip etmek gerekecek. Belki de bundan sonra yeni aşılar gelebilir.

İlgili Haberler